Neurosenzorická terapie pro Matouše

Neurosenzorická terapie pro Matouše

Příběh je již zafinancován

Není skladem

Popis

Jsme čtyřčlenná rodina, máme dva syny, z toho jednoho biologického syna Lukáše a druhého syna Matouše, kterého máme v poručnické péči. Žijeme v malém bytě v Opavě.

Oba s manželem pracujeme, já pracuji na poloviční úvazek, abych se mohla věnovat mladšímu přijatému synovi. Matouše jsme přijali ve svém srdci ve 2,5 letech, protože se nám nedařilo mít další vlastní dítě. Měl diagnózu týraného dítěte, byl odebrán biologickým rodičům poté, co maminka nahlásila pád dítěte ze schodů a v nemocnici pak zjistili stopy týrání. Matouš měl podlitiny po celém těle, dokonce i na ploskách nohou. Matouš byl biologické rodině odebrán ve věku 1,5 roku a pak téměř rok strávil v kojeneckém ústavu společně se svou o rok mladší sestřičkou. Psychologové obě děti rozdělili s tím, že obě potřebují velkou míru individuální péče.

Matouš byl od malička velmi hyperaktivní, dostali jsme ho v podstatě na základě toho, že starší syn byl také hyperaktivní a my měli zkušenosti s projevy chování dítěte s ADHD diagnózou. Z počátku byl velmi agresivní, neuměl mluvit, neměl základní hygienické návyky. Vše se postupem času zlepšovalo, jen psychika je stále narušená. Agresivita ustala, ale vzhledem k dospívání Matouše vyvstaly u něj jiné problémy spojené s pubertou. Jsme z jeho projevů velmi vyčerpaní, protože se nejedná o projevy běžného puberťáka.

Matouš je od raného věku medikován, nejprve Nootropilem, pak Ritalinem, nyní Concertou. Nedávno jsem díky preventistce, která se pracuje v prostředí praktické školy, kam Matouš dochází, narazila na terapii Snoezelen. Po konzultaci se zakladatelkou a terapeutkou ISNA-MSE centra paní Filatovou jsme dospěli k názoru, že Matoušovi může v jeho psychickém vývoji výrazně pomoci. Za 12 roků, co je Matouš členem naší rodiny, jsme využili všech dostupných metod a prostředků hrazených z našich vlastních zdrojů. I přesto, že s manželem oba pracujeme a nabídka Snoezelen centra může být pro Matouše přínosem, je již nad rámec našich finančních možností. Proto se na vás obracíme se žádostí o pomoc. Matouš miluje fotbal, rád hraje šachy, různé karetní a jiné hry, hraje na bicí. Rád tráví čas venku s kamarády. Matouš má diagnostikován syndrom CAN a ADHD, jeho intelekt se pohybuje v pásmu lehké mentální retardace.

Vzhledem k jeho minulosti, kterou jsem popsala výše, je velmi impulsivní, nedokáže zvládat běžné denní situace. Velké problémy jsou ve školním kolektivu, kdy na sebe strhává pozornost negativním způsobem a rozbíjí vyučovací hodiny. Velmi se bojí v noci, musí mít stále rozsvícené světlo. Ač je mu nyní 14,5 roku, jeho chování kolísá mezi věkovými projevy 6-8letého dítěte. Matouš potřebuje pomoci zvládat své emoce a lépe reagovat v běžných situacích. Po konzultaci s terapeutkami Snoezelen centra nám bylo doporučeno, že navržená terapie může Matouše velmi posunout, aby byl schopen se lépe začlenit do normálního života.

Matoušovi může pomoci Neurosenzorická terapie ve Snoezelenovém prostředí, aby se přestal v noci bát a zvládal situace ve školním prostředí, v domácím prostředí a hlavně aby byl schopen se jednou postavit sám do života.

X